Pożyczka na pozabankowej karcie – na czym to polega?

mężczyzna i kobieta podczas wnioskowania o pozabankową kartę kredytową online

Karta kredytowa do tej pory była formą nagrody, jaką bank przyznawał swojemu klientowi, spełniającemu dość wygórowane warunki. Klient musiał posiadać stałe zatrudnienie, stabilne dochody oraz nienaganną reputację finansową. Dopiero wówczas mógł liczyć na otrzymanie tak efektywnego instrumentu finansowego, jakim jest cały czas karta kredytowa. 

Pozabankowa karta, alternatywa dla karty kredytowej

Pozabankowa karta kredytowa funkcjonuje na rynku usług bankowych od kilku lat. Zamieniła się w tym czasie w mocną alternatywę dla klasycznej, wszechobecnej karty kredytowej, właściwej wyłącznie dla banków. Wydawana jest przez pozabankowe instytucje pożyczkowe, a podstawową ich cechą są znacznie bardziej liberalne kryteria przyznawania. 

Dla kogo pozabankowa karta kredytowa? 

O pozabankową kartę pożyczkową może wnioskować właściwie każda pełnoletnia osoba. W tym przypadku, zamiast mówić o tym, jakie warunki musi ona spełnić, lepiej omówić takie, których nie jest zobowiązana gwarantować pożyczkodawcy. Może to być zatem osoba, która nie posiada pełnej zdolności kredytowej, jest zadłużona albo jej nazwisko znalazło się w ogólnopolskiej bazie dłużników. 

Tak naprawdę jedynym kryterium dla otrzymania karty jest zadeklarowanie płynności finansowej w postaci dobrowolnego oświadczenia. Zatem wymagania stawiane przez pożyczkodawców są tu znacznie bardziej przyjazne niż w bankach. Jedynym ograniczeniem dla klienta instytucji pozabankowej mogą być koszty kredytowe, które z racji specyfiki wszystkich uwarunkowań mogą być znaczące dla pożyczkobiorcy – podkreślają specjaliści z firmy pożyczkowej Net Credit, która udziela pozabankowych kart kredytowych z indywidualnym limitem.

Narzeczona i narzeczony z kartą pozabankową w ręku

Jak działa pozabankowa karta pożyczkowa? 

Pozabankowa karta pożyczkowa działa dokładnie tak samo jak jej alternatywna karta wystawiana przez banki. Umożliwia jej posiadaczowi sfinalizowanie transakcji bezgotówkowych w Polsce oraz za granicą. Działa w wygodny sposób zbliżeniowy oraz umożliwia wypłacanie gotówki z bankomatów. Niektóre z firm pożyczkowych, emitujących karty kredytowe, pozwalają nawet na wykonywanie przez posiadacza karty darmowych przelewów. 

Zobacz też:  Pożyczanie pieniędzy znajomym

Jaki jest koszt utrzymania karty kredytowej instytucji pozabankowej?

Koszty utrzymania karty kredytowej oferowanej przez instytucje pozabankowe podlegają rynkowi konkurencji i są mocno zróżnicowane. Dlatego przed decyzją o wnioskowanie o konkretną kartę warto zweryfikować, jak aktualnie wygląda ten rynek. 

Tak jak w przypadku klasycznych kart kredytowych, największe znaczenie ma RRSO, które oscyluje w przedziale o 0% do nawet 160%. W przypadku pożyczek bezodsetkowych najczęściej owe 0% dotyczy pierwszych kilkudziesięciu dni. Koszt samej obsługi karty również różni się w zależności od instytucji, może to również być 0 przez cały okres funkcjonowania karty, ale może być i tak, że koszt miesięcznej opłaty znika po przekroczeniu umownej kwoty zaangażowania środków. 

Zwykle prowizje od angażowanych środków powstają również przy wypłatach z bankomatu, prowizja oscyluje wokół 5%. Koszt dodatkowy na karcie może pojawić się gdy klient wykorzysta przyznany mu limit lub wykona przelew. 

Najważniejszym jednak elementem składającym się na operowanie kartą pożyczkową od firmy pozabankowej jest konieczność comiesięcznej spłaty zadłużenia na karcie.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też